Šaty dělají člověka a lákavá etiketa na zboží dobře prodává. Nenechme se však klamat líbivými obrázky a podbízivými texty.

Etiketa na obalu se musí řídit několika přísnými pravidly:
Co je vyobrazeno, musí výrobek obsahovat. Jsou-li například na víčku od jogurtu jahody, musí být také uvnitř.

 

Čtěte pozorně: obsahuje jahody – vevnitř najdete jahody.

Výrobek je s příchutí – vevnitř můžete najít cokoliv, umělé příchutě, umělá barviva, umělá aromata… I když se výrobce snaží, aby byly co nejpodobnější skutečnosti, pořád je to náhražka a těm je dobré se vyhýbat.

Čím jednodušší složení výrobku je, tím je zdravější.

Jablko je jablko, ale jablečná šťáva už může obsahovat vodu, konzervanty, „éčka“… Pokud máte možnost porovnat stejné zboží od různých výrobců, vyberte si to, jehož arzenál „obsahuje“ má co nejméně položek.

Etiketa dále musí uvádět poměrné zastoupení tuků, bílkovin, sacharidů, z toho cukrů. Čeho je nejvíce, je umístěno na prvním místě a dále sestupně. Pokud máte chuť na bramborové lupínky a na prvním místě je tuk, teprve na druhém bramborové pyré, je jasné, že tyhle lupínky budou na brambory velmi chudé, za to bohaté na tuky, po kterých tak snadno přibýváme na váze a žádné další benefity pro tělo nám nepřinesou.

Výrobci si také moc rádi hrají s položkou energetická hodnota.

Udává se buď v kJ (kilojoulech) nebo v kcal (kilokaloriích). 1 kcal = 4,2 kJ. Průměrná energetická spotřeba na den při střední zátěži je pro muže 2 600 kcal (10 920 kJ), pro ženu 2 400 kcal (10 080 kJ.).

Taková okurka obsahuje vysoký podíl vody a nepatrně tuků, dostaneme 50 – 70 kcal na 100 g, zatímco sušenky mají vysoký podíl tuků (jejichž složení je často lepší ani neznat), sacharidů a z toho cukrů také mnoho. „Obohatí“ nás celými 1 700 kJ, což je takřka 1/8 našeho celkového doporučeného energetického příjmu. Abychom se neodříkali sušenek, výrobci většinou udávají energetickou hodnotu na 100 g výrobku nebo na porci… Když sušenka má například 82 g, komu se chce počítat kolik tedy to vlastně je… A denní porce? To už je rovnice o mnoha neznámých…

Pro zjednodušení našich nákupů mám dvě doporučení:

  • Vybírejme si potraviny, které mají deklarovaný co nejmenší obsah tuků a cukrů.
  • Dávejme přednost potravinám s logem Vímcojím. Jsou již za nás prověřené, že jsou kvalitní a obsahují minimální množství nezdravých tuků a přidaných cukrů.